نکات طلایی اظهارنامه مالیاتی نیازی است که با توجه به این که سازمان امور مالیاتی اخیرا سخت گیری زیادی در خصوص دریافت مالیات از کسب و کارهای مختلف اعمال نموده است. نتیجه این اقدام طلبِ مالیاتِ سنگین از اشخاص حقیقی و حقوقی بوده و همین موضوع سبب شده تا انجام امور مالیاتی از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

برای جلوگیری از اعمال مالیات سنگین هر کسب و کار می بایست اظهارنامه مالیاتی خود را به هوشمندانه ترین حالت ممکن پر نماید. تکمیل اظهارنامه مراحل مخصی داشته که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

مراحل تکمیل اظهارنامه

در ابتدا می بایست وارد سامانه ثبت نام به آدرس www.tax.gov.ir شده و پس از وارد نمودن کد ملی، پرونده مالیاتی مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در مرحله بعد با وارد نمودن نام کاربری و کلمه عبور وارد مرحله ثبت نام شده و می بایست شماره شبا متصل به دستگاه های کارتخوان و یا شماره حساب تجاری کسب و کار خود را وارد نمایید.

با تکمیل موارد یاد شده ممکن است سیستم مواردی را به رنگ قرمز نمایش دهد. این موارد خطاهای پرونده بوده و می بایست با کلیک روی آنها نسبت به رفع خطا اقدام نمایید.

با پایان این مراحل می بایست وارد سامانه www.mytax.gov.ir شوید. در این سامانه اطلاعات مالیاتی مختلف شامل: مالیات بر خودرو لوکس، اظهارنامه مالیاتی، اوراق مالیاتی و غیره را مشاهده خواهید کرد.

چنانچه در هر مرحله کد رهگیری ثبت نام، نام کاربری و کلمه عبور را به خاطر نداشتید می توانید با استفاده از گزینه ی فراموشی کلمه عبور در سامانه tax.gov.ir نسبت به دریافت مجدد اطلاعات مورد نیاز اقدام نمایید.

نکات طلایی در خصوص تکمیل اظهارنامه مالیاتی

  1. سازمان امور مالیاتی در سال ۱۴۰۰ توجه ویژه ای به گردش حساب دستگاه های کارتخوان داشته است. به همین علت تاکید می شود در هنگام ورود شماره شبا و سایر حساب های متصل به دستگاه دقت ویژه ای منظور شود.
  2. توصیه می شود در صورتی که درآمد کسب و کار شما در سال کمتر از چهار میلیارد و هشتصد میلیون تومان بوده است حتما از فرم اظهارنامه ماده ۱۰۰ استفاده کنید. استفاده از این روش مزایای ویژه ای دارد. در صورتی که در تکمیل اظهارنامه از ماده ۱۰۰ استفاده کنید مالیات شما بدون رسیدگی قطعی شده و کلیه اطلاعات شما پذیرفته می شود. مزیت دوم این است که دیگر نیازی به نگهداری دفاتر و اسناد مربوطه نیز نخواهد بود. برای استفاده از ماده ۱۰۰ می بایست مراحلی را پیش از پر کردن فرم طی کنید.
  3. تاکید می شود برای استفاده از فرم ماده ۱۰۰ می بایست درآمد فروش کالا یا خدمات چه در ثبت نام های انفرادی و چه در ثبت نام های مشارکتی کمتر از چهار میلیارد و هشتصد میلیون تومان باشد. در صورتی که درآمد کسب و کار شما بیشتر از مبلغ یاد شده باشد و از فرم ماده ۱۰۰ استفاده کنید عواقب این موضوع گریبان شما را خواهد گرفت. در آینده سازمان امور مالیاتی چنانچه از این تخلف مطلع شود این اقدام شما را عدمِ تکمیلِ اظهار نامه مالیاتی تلقی کرده و ۳۰% مبلغ مالیات تعیین شده جریمه خواهید شد.
  4. برای جلوگیری از جریمه می بایست پیش از تکمیل فرم ۱۰۰ نسبت به جمع آوری گردش حساب کلیه دستگاه های کارتخوان و کلیه حساب های تجاری اقدام نمایید و کلیه مبالغ واریز شده به این حساب ها را محاسبه نمایید. در ادامه کلیه خریدها و معاملات مربوط به کسب و کار خود را از طریق سامانه معاملات فصلی یا بخش مربوطه در فرم ماده ۱۰۰ رصد نمایید. با مقایسه این ارقام چنانچه مجموع به دست آمده کمتر از چهار میلیارد و هشتصد میلیون تومان باشد می توانید بدون مشکل از فرم ماده ۱۰۰ استفاده نمایید.
  5. چنانچه در هنگام تنظیم اظهارنامه ماده ۱۰۰ مبلغ مالیاتِ پیشنهادی سامانه عدد بالایی باشد می توانید به صورت عادی اظهارنامه ارائه کنید. همچنین در صورتی که قصد دارید هزینه هایی مثل پزشکی، قسط وام مسکن، زیان های غیر مترقبه را به اداره دارایی ارائه کنید بازهم می بایست به صورت عادی اظهارنامه خود را ارسال کنید. دقت داشته باشید در صورت تکمیل اظهارنامه به صورت عادی می بایست کلیه اسناد و مدارک خود را در صورت مطالبه به اداره دارایی تسلیم نمایید.
هنگام وارد کردن شماره شبا در پرونده مالیاتی چه کنیم؟

سازمان امور مالیاتی در سال ۱۴۰۰ توجه ویژه ای به گردش حساب دستگاه های کارتخوان داشته است. به همین علت تاکید می شود در هنگام ورود شماره شبا و سایر حساب های متصل به دستگاه دقت ویژه ای منظور شود.

هنگام تنظیم اظهارنامه ماده ۱۰۰ مبلغ مالیاتِ پیشنهادی سامانه عدد بالایی باشد چه کنیم؟

چنانچه در هنگام تنظیم اظهارنامه ماده ۱۰۰ مبلغ مالیاتِ پیشنهادی سامانه عدد بالایی باشد می توانید به صورت عادی اظهارنامه ارائه کنید. همچنین در صورتی که قصد دارید هزینه هایی مثل پزشکی، قسط وام مسکن، زیان های غیر مترقبه را به اداره دارایی ارائه کنید بازهم می بایست به صورت عادی اظهارنامه خود را ارسال کنید. دقت داشته باشید در صورت تکمیل اظهارنامه به صورت عادی می بایست کلیه اسناد و مدارک خود را در صورت مطالبه به اداره دارایی تسلیم نمایید.

برای جلوگیری از جریمه فرم ۱۰۰ چه باید کرد؟

برای جلوگیری از جریمه می بایست پیش از تکمیل فرم ۱۰۰ نسبت به جمع آوری گردش حساب کلیه دستگاه های کارتخوان و کلیه حساب های تجاری اقدام نمایید و کلیه مبالغ واریز شده به این حساب ها را محاسبه نمایید. در ادامه کلیه خریدها و معاملات مربوط به کسب و کار خود را از طریق سامانه معاملات فصلی یا بخش مربوطه در فرم ماده ۱۰۰ رصد نمایید. با مقایسه این ارقام چنانچه مجموع به دست آمده کمتر از چهار میلیارد و هشتصد میلیون تومان باشد می توانید بدون مشکل از فرم ماده ۱۰۰ استفاده نمایید.