چه کسانی شامل بخشودگی جرائم معاملات فصلی هستند؟

بخشودگی جرائم معاملات فصلی موضوع ماده 169 قانون مالیات های مستقیم است و سوالات بسیاری در مورد آن پرسیده میشود. .

اشخاص گروه اول کسانی که درآمد بالای 3 میلیارد تومان در یک سال داشته‌اند در گروه اول قرار می‌گیرند. 

 اشخاص حقوقی از سال 91 به بعد موظف هستند که گزارشات فصلی خودشان را در سامانه معاملات فصلی دارایی ارسال کنند.

در صورتی که این کار را انجام ندهند مشمول جرائم معاملات فصلی خواهند شد.

 دو درصد جریمه بابت عدم ارسال گزارشات خرید و فروش و یک درصد هم بابت تاخیر در ارسال گزارشات مجموعا سه درصد برای کسانی که هیچ گزارشی را ارسال نکند در نظر خواهند گرفت.

مطالعه بیشتر: آشنایی با خدمات شرکت حسابداری در مشهد

چگونه بخشودگی جرائم معاملات فصلی را بگیریم؟

این نوع جریمه کاملا قابل بخشودگی هست و واحدهای مالیاتی معمولا از مودی تقاضا میکنند که اطلاعات خرید ها و فروش های خود را بر روی سامانه معاملات فصلی ارائه بدهند و ارسال کنند.

 بعد از آن درخواست بخشودگی جرایم را به واحد مالیاتی ارائه بدهد تا بتواند از این بخشودگی جرائم استفاده کنند . 

لازم به ذکر است که بخشودگی جراِم معاملات فصلی برای سال های 91 تا 94 در صورت قطعی شدن برگه مالیات عملکرد و تسویه برگه مالیات، حتی بدون ارسال اطلاعات معاملات فصلی بر روی سامانه انجام میشود.

میتوانید اطلاعات بیشتری با تماشای ویدئو بخشودگی جرائم معاملات فصلی بدست آورید.

 همانطور که میدانید جرائم معاملات فصلی از سال 95 به بعد هم در صورتی که مودی اصل مالیات عملکرد خود را تسویه و پرداخت کند ، مالیات عملکرد آن قطعی شود و صورت معاملات خود را بر روی سامانه ارسال کند.

 در آن زمان می تواند در ارتباط با کسب بخشودگی جرائم معاملات فصلی اقدام کند و زودتر از این اقدام کردن و پیگیری کردن منطقی نیست.

در نتیجه ما باید در ابتدا اصل مالیات عملکرد سال مورد نظر را قطعی و پیگیری کنیم تا نهایی شود و تسویه را انجام دهیم مبلغ مالیات عملکرد را پرداخت کنیم.

 سپس درخواست بخشودگی جرائم را به واحد مالیاتی ارائه می دهیم و پرینت معاملات فصلی و گزارشات فصلی که ارسال کرده ایم را به واحد مالیاتی ارائه دهیم .

واحد مالیاتی پس از بررسی این موضوع براساس بخشنامه های دارایی بخشودگی جرائم را به ما خواهد داد . 

اطلاعات کامل کالای مورد معامله

گاها واحد های مالیاتی سختگیری بیشتری دارند و متقاضی این هستند که مودی اطلاعات کافی شامل : نام نام خانوادگی ، کد ملی مشتریان و آدرس و نوع کالای مورد معامله خود را ارائه بدهند.

 در این موارد قانون، دست مجری قانون که همان روسای امور مالیاتی هستند را باز گذاشته است.

اگر رئیس امور مالیاتی تشخیص بدهد که مودی امکان ارسال این اطلاعات را بصورت ریز و با کد ملی ندارد میتواند در صورت ارسال بصورت تجمیعی (بدون مشخصات ریز و به صورت کلی) دستور بخشودگی جرائم را برای مودی صادر کند.

برای مشاوره بخشودگی جرائم معاملات فصلی توسط مشاوران پیشرو حساب کافیست فرم مشاوره را پر کنید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در pinterest