از نحوه اجرای مباحث مالیاتی در هنگام شروع کسب و کار خود اطلاع دارید؟

آنچه باید درباره مالیات بدانید ما به شما توصیه میکنیم برای انجام امور مالی خود افتتاح یک یا دو حساب بانکی نمایید.

کلیه امور تجاری و همچنین تراکنش های بانکی شما می بایست به وسیله این دو حساب انجام شود.

در صورتی که برای ادامه فعالیت خود نیاز به دستگاه کارتخوان دارید می بایست نکاتی را مد نظر قرار دهید.آنچه باید درباره مالیات بدانید در ابتدا کد اقتصادی خود را ثبت کنید. در مرحله بعد کارتخوان را روی حساب تجاری کسب و کار خود فعال نمایید.

دلیل اهمیت این موضوع این است که جهت ارائه اظهارنامه مالیاتی می بایست تراکنش های دستگاه کارتخوان شامل مبالغ واریزی به حساب را به عنوان یک مستند قابل اتکا ارائه نمایید.

میدانید نحوه اجرای درست فرایندهای مالی جهت قابل دفاع بودن در آینده به چه صورتی است؟

در ادامه مسیر کسب و کار می بایست محدودیت کار با حساب های بانکی را مد نظر خود داشته باشید. چرا که در صورت نیاز به ارائه اسناد مالی جمع آوری اطلاعات حساب های محدود قطعا راحت تر و سریع تر خواهد بود.

اهمیت موضوع یاد شده تنها به مورد قبل خلاصه نمی شود. به دلیل حساسیت موضوع مالی قطعا می بایست این اطلاعات به شکل یکپارچه و منظم ذخیره شوند. بنابراین جهت بهبود فرآیند حسابداری محدودیت حساب ها کمک ویژه ای برای شما خواهد بود.

لازم به ذکر است یکی از موارد مهم در ارائه اسناد مالیاتی مشخص بودن سود و زیان کسب و کار است. برای جلوگیری از  وجود هرگونه ابهام می بایست تمام هزینه های انجام شده جهت امورات مختلف کسب و کار از محل حساب های واحد صورت گرفته و پس از پرداخت، سند مورد نظر شامل:کپی چک، فیش بانکی، رسید دستگاه کارتخوان و غیره را به صورت منظم با تاریخ و علت پرداخت بایگانی نمایید. به شما اطمینان می دهیم در آینده ارائه این اسناد به سازمان هایی نظیر سازمان امور مالیاتی کمک شایانی برای شما خواهد بود.

قوانین ویژه کسب و کار شما چیست و عدم اطلاع از آنها چه عواقبی را برای شما در پی خواهد داشت؟

با گذشت زمان با مفهومی به نام گروه بندی کسب و کار روبرو خواهید شد. این گروه بندی بر اساس میزان فروش ریالی شما انجام می شود. از سال ۱۴۰۰ به بعد گروه اول شامل کسب و کارهایی خواهد بود که فروش بالای ۵۵ میلیارد ریال را ثبت نموده اند و کسب کارهای با فروش بین ۱۸ میلیارد ریال تا ۵۵ میلیارد ریال در گروه دوم جای خواهند گرفت. کسب و کارهای با فروش کمتر از ۱۸ میلیارد ریال نیز در گروه سوم قرار دارند.

این سه گروه در بحث های مالیاتی تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

کسب و کارهای گروه دو و سه می بایست ضمن تشکیل پرونده مالیاتی نسبت به الحاق کارتخوان به پرونده اقدام نمایند. در ادامه می بایست علاوه بر ارسال اظهارنامه مالیاتی هنگام رسیدگی مستندات درآمدی و هزینه های کسب و کار را به اداره دارایی تسلیم نموده و از درآمد و هزینه خود دفاع نمایند.

این گروه شامل مواردی مثل ارسال لیست حقوق و گزارشات فصلی و یا ارزش افزوده نخواهند بود.

لازم به ذکر است در موضوع مالیات ارزش افزوده نوع کسب و کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

در هنگام استفاده از نرم افزار حسابداری می بایست چه نکاتی را رعایت کنید؟

مشاغلی همانند آهن فروشی، طلافروشی، صاحبان تالار و رستوران ها و غیره که شامل گروه دو و سه هستند مشمول مالیات ارزش افزوده خواهند بود. چنانچه این موارد دارای فروشی بالاتر از ۵۵ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ و بعد از آن هستند می بایست نسبت به پلمپ دفاتر قانونی خود در سایت اداره ثبت اقدام نمایند و همچنین رویدادهای مالی کسب و کار خود را در یک نرم افزار حسابداری استاندارد ثبت نموده و به همراه سایر مستندات به سازمان امور مالیاتی ارائه نمایند.

لازم به ذکر است نرم افزارهای فروشگاهی جهت این موضوع قابل قبول نبوده چرا که استاندارد حسابداری را دارا نمی باشند.

اشخاص و کسب و کارهای گروه اول می بایست علاوه بر ارائه ترازنامه ،سود و زیان و دفاتر قانونی، گزارشات فصلی خود را نیز ارسال نمایند.

گروه یاد شده می بایست هر فصل نسبت به جمع آوری اطلاعات افراد یا مجموعه هایی که از آنها کالایی را خریداری یا خدمتی را دریافت نموده اقدام نمایند و بر روی سامانه www.tax.gov.com در قسمت معاملات فصلی بارگذاری نمایند. همچنین این گروه می بایست آمار فروش خود را در فصل سپری شده بر روی سامانه www.tax.gov.com و در بخش معاملات فصلی بارگذاری نمایند.

باید بدانید در مورد مالیات کد ملی

یکی از سوالات پرتکرار در مورد کد ملی است. در حال حاضر در ارتباط با کد ملی اشخصا حقیقی حساسیت زیادی وجود نداشته اما توصیه می شود چنانچه قادر هستید در هنگام خرید و فروش ها نسبت به اخذ کد ملی اقدام نموده و معاملات را به صورت رسمی و با کد ملی معتبر انجام دهید چرا که در آینده قادر به دفاع از عملکرد مالی خود بوده و می توانید به سازمان های مربوطه پاسخگو باشید.

نحوه اجرای مباحث مالیاتی در هنگام شروع کسب و کار خود اطلاع دارید؟

برای انجام امور مالی خود اقدام به افتتاح یک یا دو حساب بانکی نمایید. کلیه امور تجاری و همچنین تراکنش های بانکی شما می بایست به وسیله این دو حساب انجام شود.

قوانین ویژه کسب و کار شما چیست؟

گروه بندی کسب و کار بر اساس میزان فروش ریالی شما انجام می شود. از سال ۱۴۰۰ به بعد گروه اول شامل کسب و کارهایی خواهد بود که فروش بالای ۵۵ میلیارد ریال را ثبت نموده اند و کسب کارهای با فروش بین ۱۸ میلیارد ریال تا ۵۵ میلیارد ریال در گروه دوم جای خواهند گرفت. کسب و کارهای با فروش کمتر از ۱۸ میلیارد ریال نیز در گروه سوم قرار دارند.

چگونگی  اجرای درست فرایندهای مالی؟

برای جلوگیری از  وجود هرگونه ابهام می بایست تمام هزینه های انجام شده جهت امورات مختلف کسب و کار از محل حساب های واحد صورت گرفته و پس از پرداخت، سند مورد نظر را به صورت منظم با تاریخ و علت پرداخت بایگانی نمایید.