pishrohesab-logo

اظهارنامه عملکرد

تعریف اظهارنامه عملکرد

اظهارنامه عملکرد به معنی گزارشی از عملیات و رویدادهای مالی است که می تواند هم شامل اشخاص حقیقی شده و هم برای شرایط حقوقی مورد بررسی قرار بگیرد. اظهارنامه مالیاتی عملکرد در بازه های زمانی مشخص تهیه می شود و برای تعیین میزان مالیات به سازمان مالیاتی ارائه می شود. زمانی که برای صدور اظهارنامه عملکرد در نظر گرفته می شود اغلب به مدت سه ماه بوده و بسته به سال مالی و مالیاتی شرکتی دارد. می دانیم که اظهارنامه عملکرد یکی از زیرمجموعه های اظهارنامه نامی محسوب می شود.

[مطالعه بیشتر: خدمات حسابداری آنلاین شرکت حسابداری پیشرو حساب چیست ؟]

اظهارنامه مالیاتی عملکرد چیست | شرکت حسابداری در مشهد | موسسه پیشرو حساب عصر پویا

اظهارنامه عملکرد به زبانی ساده برای اشخاص حقوقی و حقیقی در نظر گرفته می شود که در این جریان می بایست در ابتدا کلیه مبالغ سود و زیان در معاملات مشخص شده و رویدادهای مالی ارزیابی شود. سپس اظهارنامه مالیاتی تنظیم شده و می بایست به میزان 25 درصد از میزان سود دوره مالی بر اساس اظهارنامه پرداخت شود. عملکرد به معنی نتیجه فعالیت هایی که در مسیر تجاری و برای یک دوره مالی صورت می گیرد. در اظهارنامه مالیاتی عملکرد درآمدها، هزینه ها، بدهی ها و سرمایه ها و معافیت ها بررسی می شود. همینطور سایر اطلاعات مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی به همراه محل زندگی و کسب آنها نیز بررسی می شود.

[ مطالعه بیشتر: نحوه تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی آنلاین چگونه است ؟ ]

نکات مهم تنظیم اظهارنامه عملکرد

برای تهیه و ارسال اظهارنامه عملکرد از سوی مودیان مالیاتی زمان 4 ماه پس از پایان سال مالی اعلام شده است که معمولاً تا پایان 31 خرداد است. مودیان در تاریخ مقرر می بایست گواهی اظهارنامه عملکرد را ارائه دهند در غیر این صورت می بایست خودشان را برای جریمه آماده سازند. در صورتی که این گواهی در مهلت مقرر ارسال نشود طبق ماده 192 قانون مالیات مستقیم باید 30 درصد از میزان مالیاتی را پرداخت نمایند و این جریمه بخشیده نمی شود. در صورتی که مودی براساس مواد قانونی مشخص برای مدتی از پرداخت مالیات معاف شده باشد باز هم باید شفاف سازی معاملاتی صورت بگیرد و تنظیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد به صورت مختصر نیاز است در غیر این صورت روند غیر قانونی طی شده است.

بررسی اظهارنامه عملکرد تا یک ماه پس از ارسال می تواند بررسی شود و در صورت نیاز عملیات تغییر اعمال شود. در صورت کشف اطلاعات اشتباه در آن نیاز است که اشتباهات توسط ممیزین صورت بگیرد.

چرا برای تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی عملکرد نیاز به متخصص است؟

تنظیم اظهارنامه عملکرد یکی از خدمات مالیاتی مهم بوده که کار وقت گیر و تخصصی است و نیاز به صرف هزینه زیادی دارد. مشخص است که ارسال به موقع آن سبب می شود که پاداش خوبی از سوی سازمان مالیاتی در نظر گرفته شود. ثبت سند حسابداری توسط فرد خبره برای برنامه ریزی های مالی در این زمینه سبب افزایش بهره وری شرکت شده و از پرداخت مالیات در شرایط مختلف جلوگیری می کند. موقعیت بهینه سازی در راستای تنظیم اظهارنامه  اهمیت زیادی دارد. خوشبختانه خدمات مشاوره مالی و همینطور خدماتی که مربوط به مشاوره مالیاتی است می بایست بر اساس دفاع مالیاتی بررسی شود.

 از سوی دیگر صورت های مالی اساسی برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی عملکرد بسیار مهم است. خدمات حسابداری مشهد موقعیت ایده آل در این خصوص است به طوری که همه اصول اولیه و کاربردی در تنظیم عملکرد شرکت و فضای مالیاتی و لیست بیمه را پوشش می دهد و هرچه دقت و تمرکز بر روی تنظیم اظهارنامه  بیشتر باشد نتیجه بهتری خواهد داشت و می تواند از تخفیف مالیاتی بهتری برخوردار باشد و رتبه تجاری کشور را نیز قابل قبول خواهد دانست. مشخص است که سطح برنامه ریزی برای این امر اهمیت مشخصی دارد.

[ مطالعه بیشتر: شرکت های حسابداری در مشهد، چه خدمات به فعالان اقتصادی در این شهر ارائه می کنند؟ ]

چه کسانی مکلف به تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد هستند؟

الف ـ براساس ماده 95 و 100 قانون مالیاتهای مستقیم کلیه اشخاص حقیقی دارنده کسب وکار که بصورت فردی و یا مشارکتی فعالیت می کنند مکلفند برای هر سال مالی خود اظهارنامه مالیاتی تهیه و ارسال نمایند.

ب ـ طبق ماده 110 ق م م کلیه اشخاص حقوقی که در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده اند و تشکل های قانونی که دارای مجوز فعالیت از وزارتخانه های ذیربط می باشند و اتحادیه های صنفی بر اساس قانون مکلفند برای هرسال مالی ترازنامه و سود و زیان و سایراطلاعات مندرج در فرم اظهارنامه را تهیه و به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند.

عواقب عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد چیست؟

در صورتی که شرکتها و موسسات، تشکل های قانونی و اشخاص حقیقی مکلف به تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی نسبت به تسلیم آن در موعد مقرر اقدام نکنند مشمول جرایم و تبعات قانونی زیر خواهند شد؛

1. طبق ماده 192 ق م م جریمه عدم ارایه اظهارنامه برای شرکتها و اشخاص حقیقی 30 درصد نسبت به مالیات متعلقه و غیر قابل بخشش و طبق ماده  201 “هرگاه مؤدی به قصد فرار از ماليات از روی علم و عمد به ترازنامه و حساب سود و زیان یا به دفاتر و اسناد و مدارکي که برای تشخيص ماليات ملاک عمل مي باشد و برخلاف حقيقت تهيه و تنظيم شده است استناد نماید یا برای سه سال متوالي از تسليم اظهارنامه مالياتي و ترازنامه و حساب سود و زیان خودداری کند علاوه بر جریمه ها و مجازاتهای مقرر در این قانون از کلية معافيت­ها و بخشودگي های
قانوني در مدت مذکور محروم خواهد شد.

2. طبق بند ت ماده 132ق م م شرط برخورداري از هرگونه معافیت مالیاتی براي اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در مناطق آزاد و سایر مناطق کشور تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موقع مقرر قانونی است. اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی شامل ترازنامه و حساب سود و زیان طبق نمونه هاي است که توسط سازمان امور مالیاتی تهیه می شود.

[ مطالعه بیشتر: شرکت های حسابرسی در مشهد، چه خدمات به فعالان اقتصادی در این شهر ارائه می کنند؟ ]

مزایای ارسال اظهارنامه مالیاتی عملکرد چیست؟

علی رغم اینکه تهیه و ارسال اظهارنامه مالیاتی برای مودیان مالیاتی کاری وقت گیر می باشد، لیکن ارسال اظهارنامه مالیاتی برای مودیان می تواند مزایای قانونی فراهم نماید. طبق ماده 189 شرکتهایی که سه سال متوالی اظهارنامه ارسالی آنها مورد قبول اداره امور مالیاتی واقع شود و اعتراضی به برگ تشخیص صادره نداشته باشند مشمول استفاده از 5 درصد جایزه خوش حسابی نسبت به مالیاتهای پرداخت شده 3 سال می شوند.

نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی چقدر است؟

نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی پس از کسر معافیت سالانه

تا مبلغ 500،000،000 ریال درآمد به نرخ 15%

نسبت به مازاد 500،000،000 ریال تا 1،000،000،000ریال به نرخ20%

نسبت به مازاد بر 1،000،000،000ریال به نرخ25%

نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی به شرح زیر می باشد:

اشخاص حقوقی مشمول ماده  105 (25% نسبت به سود مشمول مالیات)

شرکتهای بورسی ماده 143 ( 22.5% نسبت به سود مشمول مالیات)

شرکتهای بورسی دارای بیش از20%سهام شناورآزاد م 143(20%به سود مشمول مالیات)

شرکتهای فرابورس ماده 143(23.75% به سود مشمول مالیات)

شرکتهای تعاونی متعارف و سهامی عام تبصره6 ماده 105(18.75% به سود مشمول مالیات)

سود حاصل از فروش کالا در بورس کالا (22.5% به سود مشمول مالیات)

شرکت های موضوع ماده 132 ق م م نسبت به درآمد ابرازی نرخ صفر

شرکتهای تعاونی دانش آموزی ، کارمندی ، کشاورزی ، کارگری ، صیادی و عشایری معاف از مالیات

فرم درخواست مشاوره

خدمات ما

🔸خدمات مدیریتی

🔸 خدمات مالیاتی

🔸 خدمات حسابرسی

🔸 انجام اظهارنامه مالیاتی

🔸 خدمات حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید